سه شنبه، 22 آبان 1397
سهم آذین نامی شناخته شده در صنعت کارگزاری بورس

گزارش های تحلیلی

پیام نوروزی دکتر قالیباف اصل، مدیر عامل بورس تهران
بروز شده در تاریخ : 1397/12/28

پیام نوروزی دکتر قالیباف اصل، مدیر عامل بورس تهران
شرح خبر :

حلول سال نو و نوروز 97 را خدمت هموطنان و فعالان گرامی بازار سرمایه صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می کنم. حمد و سپاس پروردگار منان را که در سایه الطاف بیکرانش، خانواده بزرگ بورس تهران توانست با سعی و تلاش، برای رسیدن به اهداف تعیین شده در چارچوب برنامه راهبردی گام بردارد. امید است در سالی که در پیش رو داریم این تلاش‌ها برای دستیابی به چشم‌انداز و ارتقای جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد ملی، خدمتگزاری بهینه داشته و رضایتمندی ذینفعان بیش از پیش فراهم آید.

تامین مالی

تامین مالی بخش خصوصی از درگاه اوراق بدهی با قوت پی گیری و به سرانجام رسید بطوریکه بزرگترین تامین مالی بخش خصوصی در بازار سرمایه با پذیره نویسی صکوک ایران خودرو به مبلغ 7000 میلیارد ریال در بورس تهران رقم خورد. ارزش بازار اوراق بدهی که میزبان 29 اوراق مختلف مشارکت، صکوک و گواهی سپرده است از 110 هزار میلیارد ریال فراتر رفت.  

با هدف امکان مدیریت ریسک، دو صندوق قابل معامله در اوراق با درآمد ثابت پذیرش و معامله شد. ارزش صندوق های قابل معامله با 11 صندوق بیش از 9 هزار میلیارد ریال است.

کل تامین مالی انجام شده در سال 1396 از روش های مختلف شامل عرضه اولیه، اختیار فروش تبعی، اوراق بدهی، صندوق های قابل معامله و افزایش سرمایه بیش از 200 هزار میلیارد ریال بوده است.

عرضه اولیه

در سالی که گذشت بورس تهران تلاش کرد در راستای تعمیق بازار گام بردارد. به همین منظور 15 جلسه هیات پذیرش برگزار و با توجه به شرایط بازار، عرضه اولیه 7 شرکت محقق شد و ارزش بازار به بیش از 380 هزار میلیارد تومان رسید.

در سال قبل تعداد 7 شرکت در بورس تهران درج شدند که امیدواریم در سال 97 عرضه اولیه شوند. همچنین پرونده 30 شرکت نیز در مراحل مختلف پذیرش و درج قرار دارند.

راهبرد بورس تهران در سال آتی بر پذیرش صنایع نوین، دانش بنیان و سبز استوار است. برنامه های آینده بورس تهران شامل پذیرش و عرضه 12 شرکت، پذیرش 5 اوراق انتقالی از فرابورس، پذیرش 10 اوراق بدهی و پذیرش 6 صندوق قابل معامله و گسترش فرهنگ سهامداری است.

امید است پذیرش های فوق به ارتقاء جایگاه بازار سرمایه در تأمین مالی، تعمیق بازار و ارتقا نقدشوندگی بیش از پیش کمک کند.

نماد بازار سرمایه

با اجرایی شدن افزایش سرمایه های بورس تهران که برای تامین مالی ساختمان جدید صورت پذیرفته، در نهایت سرمایه بورس تهران به 150 میلیارد تومان افزایش یافت. در سالی که گذشت شاهد پیشرفت مناسب در پروژه احداث ساختمان جدید بورس بودیم، طبق برنامه ریزی انجام شده در سال آینده انتقال به این ساختمان به عنوان یک نماد ملی آغاز خواهد شد.

تالار های منطقه ای

بورس تهران گسترده ترین توزیع جغرافیایی شبکه معاملاتی بازار سرمایه را در اختیار دارد. بورس در 22 منطقه کشور در قالب تالار و دفاتر منطقه ای حضور دارد و به منظور گسترش فرهنگ سرمایه گذاری گام های اساسی را برداشته است تا از این درگاه ضریب نفوذ بورس بیش از پیش ارتقا یابد. این بستر مطمئن ترین مسیر برای ورود سهام عدالت به بازار سرمایه است. تجهیز منابع در سطح گسترده جغرافیایی و با نگرش بلند مدت می تواند دورنمایی درخشان برای بازار سرمایه ترسیم کند.

بین الملل

طی سالی که گذشت، دو همایش جذب سرمایه گذار خارجی برای تامین مالی بین المللی شرکت های ایرانی برگزار شد تا فعالان بازار سرمایه ضمن اشراف به الزامات حضور در بازارهای بین المللی از منافع حضور در این بازارها و تامین مالی از این درگاه بهره برداری کنند.

به منظور متنوع سازی ابزارهای تامین مالی و جذب سرمایه گذار خارجی، پی گیری و اقدام لازم برای انتشار اوراق بدهی ارزی صورت می پذیرد. پذیرش اوراق بهادار ایرانی در بورس های خارجی با همراهی سایر ارکان بازار پی گیری می شود. از دیگر برنامه ها بررسی عضویت بورس تهران در IOSCO و پی گیری عضویت دایمی در فدراسیون جهانی بورس ها است.

در سال 96، تعداد سرمایه گذاران خارجی  فعال در بازار سرمایه از 1400 کد معاملاتی عبور کرد، این تعداد سرمایه گذار خارجی در صنایع متنوعی فعال هستند و طبق آخرین آمار ها در حدود 700 کد معاملاتی متعلق به سرمایه گذاران خارجی، مالک اوراق بهادار در بورس تهران هستند.

نوآوری ها

بازار سرمایه در سال جدید شاهد تداوم فعالیت‌های نوآورانه بورس تهران خواهد بود. به این جهت بورس تهران تنوع ابزارهای مالی را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده است، در برنامه های سال آینده شامل عرضه قرارداد سلف سهام و قرارداد آتی سبد سهام برای ارتقا و توسعه ابزارهای معاملاتی، همچنین بررسی شناخت گواهی با عملکرد بالا (Outperformance Certificate) در بورس‌های اوراق بهادار، بررسی شناخت گواهی جایزه (Bonuse Certificate) در بورس‌های اوراق بهادار و بررسی انتشار اوراق بهادار مبتنی بر مطالبات شرکت­های فعال در صنعت لیزینگ به منظور توسعه ابزار های نوین مالی انجام می شود.

شایان ذکر است با اجرایی شدن بازار اختیار معامله در سال 95، ضمن ایجاد تنوع در ابزارهای معاملاتی علاوه بر بازار آتی و اختیار فروش تبعی، امکان مدیریت ریسک را فراهم کرده است. برای اولین بار در بازار سرمایه ایران، معاملات بر خط اختیار معامله در مهر ماه 1396 در بورس تهران اجرایی شد.

اصلاح رویه ها

در سال 96 بورس تهران؛ در جهت اصلاح رویه های ماده 38 و 39 دستورالعمل پذیرش و افشا، مکانیزه کردن مکاتبات با ناشران در سامانه کدال، اصلاح و توسعه سامانه سروین تلاش کرد شرایط ارتقاء شفافیت را بیش از پیش فراهم آورد.  

همچنین اقدام برای اصلاح نحوه توقف و بازگشایی نماد ها یکی از مهمترین دستاوردهای بورس تهران به شمار می رود. در ضمن بورس تهران قصد دارد تا در زمینه طبقه بندی هشدار ها و گزارش های نظارتی منطبق با قوانین و مقررات بازار سرمایه اقداماتی انجام دهد و پیشنهاد اصلاح دستورالعمل های مرتبط با نهادها و ابزارهای نوین مالی در حوزه نظارت بر معاملات اقدام کند.

در پایان ضمن عرض تبریک دوباره به مناسبت فرارسیدن نوروز 97 به همکاران بورس و فعالان بازار، امیدوارم با استعانت از خداوند متعال گام های موثری برای دستیابی به اهداف بازار سرمایه و توسعه اقتصادی کشور برداریم و با همت و تلاش خود در سال جدید برگ زرین دیگر بر کتاب نیم قرن افتخارات بازار سرمایه بیفزاییم.